top of page

Adli Sicil Kaydı Sildirme

ankara adli sicil kaydı sildirme.jpg

Ankara Adli Sicil Kaydı Sildirme Avukatı

Son yıllarda, vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu işlemlerden biri haline gelen adli sicil kaydı sildirme, birçok soru işaretine de yol açıyor. "Adli sicil kaydı nasıl sildirilir?", "Sabıka kaydımı nasıl sildirebilirim?", "Adli sicil kaydım ne zaman silinir?", "Sabıka kaydını sildirmek ne kadar sürer?" gibi sorular, bu konudaki bilgi ihtiyacını açıkça gösteriyor.

 

Bu yazıda, adli sicil kaydını sildirme sürecine dair tüm merak edilenleri açıklığa kavuşturmayı amaçlıyoruz.

Adli sicil bir başka deyiş ile sabıka kaydı; ceza mahkemelerin vermiş olduğu ve kesinleşmiş hükümlerini göründüğü belgedir. Özellikle işe giriş ve başvurularda sıkça vatandaşın karşılaştığı durum olan adli sicil dokümanı istenir. Bu nedenle; kişinin adli sicilinin temiz olması, söz konusu sistemde kaydının bulunmaması, iş hayatı için ciddi bir öneme sahiptir.  

 

1-ADLİ SİCİL KAYDINDA HANGİ MAHKEME HÜKÜMLERİ GÖRÜNÜR ? 


Ceza mahkemelerinin vermiş olduğu hükümler adli sicilde gözükmektedir. Diğer mahkemeler veya kararlar adli sicilde gözükmemektedir.

 

2-ADLİ SİCİL KAYDINDA HANGİ HÜKÜMLER GÖRÜNÜR?

 

  • Hapis Cezaları,

  • Koşullu salıverilme kararı,

  • Denetim süresi,

  • Koşullu salıverilme,

  • Ertelenmeye ilişkin kararlar, 

  • Adli para cezası,

  • Yoksun kalınan haklar,

  • Etkin pişmanlık,

  • Zamanaşımına uğranılan cezalar,

  • Akıl hastalığı sebebiyle hükmedilen güvenlik tedbirleri,

 

YARGILAMA DEVAM EDERKEN ADLİ SİCİLE İŞLENMEZ. ADLİ SİCİL KAYDINI OLUŞMASI İÇİN ANCAK KESİNLEŞMİŞ BİR MAHKEME HÜKMÜ OLMASI GEREKMEKTEDİR.

3-SABIKA KAYDIM NE KADAR SÜRE DAHA GÖZÜKECEK?

Adli sicil kaydı, sürece adli sicil sorgulamasında her zaman gözükecektir. Ankara Adli Sicil Kaydı Avukatından profesyonel hukuki destek alarak adli sicil kaydınızı gerekli şartları sağlaması halinde sildirebilirsiniz. 

4-ADLİ SİCİL KAYDIMI SİLDİREBİLİR MİYİM? SİLDİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Adli sicil kaydı belli şartların sağlanması ve gerekli prosedürün yerine getirilmesi ile sildirilebilir. Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık, ceza zamanaşımının dolması ve genel af halinde Adlî Sicil ve Ayrıca kişinin ölümü halinde de adli sicil kaydı silinmektedir. Ancak bu hallerin gerçekleşmesi halinde her zaman otomatik olarak silme işlemi gerçekleştirilmemektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin bir dilekçe ile başvurarak adli sicil kayıtlarının silinmesini talep etmeleri gerekmektedir. 


Otomatik olarak silinmediği hallerde, başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru sırasında adli sicil çıktısı, kimlik fotokopisi, yerine getirme fişi gibi başvuru için bir çok evrak gerekmektedir.


Başvuru için gerekli evraklar TAM ve DOĞRU SIRALI olması önem arz etmektedir.

5-ADLİ SİCİL KAYDIMI  NEREDE SİLDİREBİLİREBİLİRİM ? 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Talep doğrultusunda evraklarda eksik değilse, kişinin adli sicili, İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır. İş başvuruları sırasında özel şirketler genellikle sadece adli sicil kaydına bakmaktadır.

6-ADLİ SİCİL KAYDIMI KENDİM SİLDİREBİLİR MİYİM?


Aslında yukarıda da açıklandığı üzere adli sicil kaydı şartların sağlanması halinde kendiliğinde silinmesi gerekmektedir. Buna karşın gerek iş yükü gerekse düzenli memur takibi yapılmadığında adli sicil kaydı silinmemektedir. 


Bu halde kişi gerekli şartları sağlıyorsa ve tüm evrakları eksiksiz, doğru sıralı ve yetkili kuruma teslim ettiğinde kişi kendi de sildirebilir. Ancak prosedürün meşakkatli ve sınırlarının net olmasından kaynaklı bir hak kaybı yaşamamanız için hukuki destek almanızı tavsiye ederiz. Adli sicil kaydını bir avukat aracılığı ile sildirmek sürecin normale nazaran daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için Ankara Pirzade Hukuk ve Danışmalık Ofisimiz bünyesinde olan sabıka kaydı ve arşiv kaydı silinmesi konusunda ağırlıklı çalışan arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.  

bottom of page