top of page
  • Avukat

Kira Uyuşmazlıklarından Kaynaklı İtirazın İptali Davasında Arabuluculuk Zorunlu Mudur?


KİRA ARABULUCULUK
KİRA ARABULUCULUK

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunluluğu getirilmiş olup, kiralananın ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler saklı tutulmuştur. Bu bağlamda, kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar için arabuluculuk başvurusu zorunlu hale getirilmiştir, ancak kiralananın ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin durumlarda arabuluculuk zorunluluğu bulunmamaktadır. İcra mahkemelerinde açılacak itirazın kaldırılması davalarında arabuluculuk başvurusu dava şartı olarak aranmayacaktır.


Ancak, tahliye taahhütnamesi nedeniyle kiracının tahliyesi gibi uyuşmazlıklar ile ilgili sulh hukuk mahkemelerinde açılacak davalarda arabuluculuk başvurusu zorunlu olacaktır. Yargı Paketi kapsamında yapılan değişikliklerle genel itibariyle kira ilişkisinden kaynaklı uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabuluculuk başvurusunda bulunulması zorunlu hale gelmiştir. Ancak, kiralanan yerin ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin uyuşmazlıklar bu zorunluluk kapsamı dışında tutulmuştur. Kira uyuşmazlıklarından kaynaklanan itirazın iptali davasında arabuluculuk zorunludur.


Bu durumda, kiracı aleyhine tahliye talebiyle başlatılan icra takiplerinde, icra takibine itiraz edildiğinde takibin devamı için icra hukuk mahkemelerinde açılacak itirazın kaldırılması davaları bakımından arabuluculuk dava şartı niteliğinde değildir. Fakat, kiracı aleyhine tahliye taahhüdüne dayalı başlatılan ilamsız icra takiplerinde, kiracının imzaya itiraz etmesi durumunda sulh hukuk mahkemelerinde açılması gereken dava için öncelikle arabuluculuk başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

510 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page